Przegląd filmów greckich – Warszawa 10-24.02.2015

Staromiejski Dom Kultury w Warszawie we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Grecji zapraszają na kolejny przegląd filmów greckich w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmów Nieobecnych SDK.

10 lutego 2015 godz 19:00 – „Moja Ikaria” (Nikaria mou)

Film przybliża widzom świat jednej z najbardziej niezwykłych i najmniej znanych wysp Grecji- Ikarii. Zdobył on w Grecji duże uznanie a teraz- dzięki naszym staraniom- będziemy go mogli podziwiać na kolejnym pokazie w Warszawie. Do obejrzenia filmu tak zachęca zamieszkała w Warszawie Ikaryjka Irena Argiro Tsermegas:
„Nikaria mou” to opowieść o życiu mieszkańców wyspy, z której pochodzę, miejsca przez wielu i w pełni zasłużenie uznawanego za wyjątkowe. Sławę jednej z „najdziwniejszych greckich wysp” zawdzięcza Ikaria przede wszystkim panującym tam niezwykłym, zdaniem Greków z innych części kraju, wykształconym na przestrzeni wieków stosunkom społecznym. Na temat ikaryjskiej niezależności, dumy, solidarności, specyficznego poczucia czasu, długowieczności i zamiłowania do zabawy narosły już legendy. Reżyser przedstawił własne spojrzenie na wszystkie wymienione cechy Ikaryjczyków. Pokazując i słuchając zwykłych ludzi spróbował w prosty sposób, przez pryzmat mało znanego, lokalnego zwyczaju przybliżyć nam ich podejście do życia (i śmierci!) i wyjaśnić, co leży u podstaw „ikaryjskiej filozofii”. Większość Polaków, którym udało się odwiedzić Ikarię, prawdopodobnie potrafiłabym wymienić z imienia i nazwiska. O ile wiem, wszyscy chcieliby tam jeszcze wrócić. Wyspa ma w sobie coś magicznego – dziką przyrodę znajdziemy w Grecji niemal na każdym kroku, ludzi, którzy z niedostatku potrafili uczynić atut poza Ikarią już chyba nie ma. Gorąco zachęcam do obejrzenia filmu „Nikaria mou”. W dzisiejszym, zabieganym świecie taki dokument to autentyczna chwila wytchnienia – mobilizuje do refleksji, ale nikogo do niczego nie zmusza.

Film w języku nowogreckim z napisami w języku angielskim.
Dyskusję po filmie poprowadzi Irena Argiro Tsermegas z Towarzystwa Przyjaciół Grecji.

17 lutego 2015 godz. 19:00 – „Moja mała Kastelorizo” (Mikro mou Kastelorizo, 1990) w reżyserii Nikosa Karakostasa

Film przybliża widzom świat jednej z najbardziej „tajemniczych” i najmniej znanych wysepek Grecji- Kastelorizo położonej na krańcu Europy i na początku Azji. Jest to najdalej na wschód wysunięty „przyczółek” państwa greckiego. Atutem filmu jest ukazany świat małej greckiej wyspy, uchwycony pod koniec lat 80. – świat, który w takiej postaci, po części, odszedł już w przeszłość. Film opowiada o historii i teraźniejszości wyspy, podkreśla znaczącą rolę tej wysepki na przełomie dziejów. Ukazuje atrakcje i obyczajowość Kastelorizo w tym na przykład pewne żywe tam obyczaje, do których należy także tradycyjny taniec ludowy.. Wciągnięci w wir mitologii i historii, próbując odnaleźć ślady Kastelorizo docieramy także na przeciwległe wybrzeże starożytnej Licji. Odwiedzamy starożytne Makri (dzisiejsze tureckie Fethije), Ksantos i Patarę idąc po śladach licyjskiego Apollina. Realizacja filmu zajęła reżyserowi Nikosowi Karakostasowi aż siedem lat, przy minimalnych nakładach i wsparciu jedynie przyjaciół.

Film w angielskiej wersji językowej.
Prowadzenie dyskusji po filmie: Tomasz Kozłowski, Towarzystwo Przyjaciół Grecji

24 lutego 2015 g. 19:00 – „Dusze łodzi” (I psiches ton kaikion, 2007) w reżyserii Nikosa Karakostasa

Bohater filmu, Nikolas, dziecko z miejskiej rodziny, ucieka od trudnej rzeczywistości lat 50. , wypływając na morze z rybakami. Zachwycają go łodzie rybackie, zwane po grecku „kaikia”, poznaje ich świat i „duszę”. Odkrywa poetycki świat, którego poszukiwał. W nagraniach filmu wzięli udział aktorzy-amatorzy.

Film z napisami w języku angielskim.

Piwnica Lagractil Staromiejskiego Domu Kultury – Rynek Starego Miasta 2.
Wstęp wolny

Zapraszamy!!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Film grecki, Grecja, Muzyka grecka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.