Przegląd filmów greckich „Grecka Nowa Fala” – Warszawa 03-24.06.2014

Staromiejski Dom Kultury we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Grecji zapraszają na przegląd filmow greckich w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmów Nieobecnych SDK.

3 czerwca 2014 godz 19:00 – „THE GROCER” (Ο Μανάβης)

Nikos Anastassiou, wędrowny sprzedawca warzyw i owoców, wraz z żoną Sofią przemierzają od lat 80. ubiegłego wieku tą sama trasę. Przez okrągły rok, co tydzień wyruszają z miasta Trikala w podróż liczącą 75 km, by odwiedzić wyludnione wioski w południowo-zachodniej części gór Pindos. W ostatnich latach pomagają im synowie Kostas i Thymios. Film zabiera widza w rodzinną podróż poprzez cztery pory roku.
Reżyseria: Dimitris Koutsiabasakos, Czas trwania: 82 min
Zdjęcia: Haris Farros
Dyskusję po filmie poprowadzi Irena Argiro Tsermegas z Towarzystwa Przyjaciół Grecji.

17 czerwca 2014 godz. 19:00 – HARDSHIPS & BEAUTIES

Mitsos „Mitsigan” Tsinganos to współczesny Grecki kowboj, empiryczny filozof i właściciel jednej z największych farm w południowo-zachodniej Grecji, zwanej Hardships & Beauties. Pomimo kryzysu interesy idą dobrze, do czasu… W tym samym momencie Mitsos traci matkę, a plony okazują się być katastrofą. Zmuszony do przemyślenia swojej filozofii, Mitsos decyduje się opuścić farmę, by udać się w podróż do serca Grecji. Przemierzając pagórkowate, rolnicze krajobrazy Mitsos spotyka typowe dla greckiej prowincji postacie – od farmerów i producentów żywności, aż do imigrantów poszukujących lepszego życia na ,,Greckim Dzikim Zachodzie”. Jego wyprawa staje się symboliczną podróżą w głąb kraju, który już nigdy nie będzie taki sam, jak wcześniej.
Reżyseria: Kimon Tsakiris, Grecja 2013, Czas trwania: 58 min
Po projekcji dyskusja, którą poprowadzą Irena Argiro Tsermegas i Sebastian Karliński z Towarzystwa Przyjaciół Grecji.

24 czerwca 2014 r. g. 19.00 – GREECE, I AM FACING TAXING TIMES

Dokument idealnie wprowadza w tematykę kryzysu greckiego, dotychczas w Polsce, tylko zdawkowo przedstawionego. Celem dokumentu jest pokazanie przyczyn i skutków kryzysu w Grecji. Potwierdzają to zarówno specjaliści, jaki i przeciętni mieszkańcy tego kraju, bądź ci którzy zetknęli się osobiście z sytuacją grecką. Jest to gorzka konfrontacja przeszłości z teraźniejszością, próba posumowania, tego czego nie da się posumować, gdyż przyczyn kryzysu jest mnóstwo.
Reżyseria: Serafeim Ntousias, Grecja 2012, Czas trwania: 92 min

filmy z napisami w języku angielskim
Piwnica Lagractil Staromiejskiego Domu Kultury – Rynek Starego Miasta 2.
Wstęp wolny

Zapraszamy!!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.