„Symbolika Podświadomości” – wystawa prac Andreasa Kolovosa, Warszawa 18.05-19.06.2013

W ramach „Nocy Muzeów” Dom Kultury „Rakowiec” przygotował niezwykłą artystyczną podróż do świata symboli, źródeł i mitów. Andreas Kolovos (1969), artysta grecki mieszkający w Atenach, prezentuje swoje prace w Galerii w Przedsionku w Domu Kultury „Rakowiec” po raz pierwszy w Warszawie, po raz drugi w Polsce (poprzednia wystawa miała miejsce w Galerii Gardzienice OPT Gardzienice w Lublinie, na przełomie lutego i marca 2013 r.).
Oral Harakiri to swoiste „samobójstwo mowy”, zaproszenie do poszukiwania znaczeń ukrytych poza słowami, w płaszczyznach wewnętrznych, mniej oczywistych, ale za to bardziej dotykających samej istoty. Artysta dobitnie i z naciskiem postuluje: „Powinniśmy rozstać się z językiem, żeby odnowić naszą relację z codziennym życiem, odkryć nową świeżość i nieznane mechanizmy w naszych codziennych nawykach”. Oral Harakiri jest również wyrazem sprzeciwu i buntu wobec słów odczuwanych jako więzienie. Takich, które ranią, są źródłem nieporozumień, a czasem wręcz narzędziem całkowicie uniemożliwiającym komunikację.
Prace Andreasa Kolovosa uderzają siłą zdecydowanych kolorów połączonych z kontrastowymi konturami narysowanymi tuszem. Na pierwszy rzut oka przypominają one obrazy z dzieciństwa, ale kiedy im się przyjrzymy bliżej, zauważamy pokawałkowane postacie, korpusy na kółkach, głowy zjadane przez muchy, zwisające z drzew. Wyczuwamy atmosferę niczym kliszę z surrealistycznej groteski, w której wszystko łączy się ze wszystkim i nawet wesołe kolory jak z kreskówek mogą znaleźć się w pesymistycznej wizji rzeczywistości dojrzałego artysty.
Wyraźny jest tu wpływ estetyki Tadeusza Kantora, którego Andreas Kolovos jest nieskrywanym wielbicielem. Technika jego malarstwa oraz ponury temat sprawiają, że obrazy wynurzają się przed naszymi oczami jak kompozycje pochodzące z makabrycznego snu.

PROGRAM:
18.05.2013
godz.19.00, wernisaż wystawy pt. Oral harakiri, Andreas Kolovos (Grecja)
godz. 20.30, koncert zespołu Babadag
Wstęp wolny.

DOM KULTURY “RAKOWIEC”
filia Ośrodka Kultury Ochoty
02-114 Warszawa, ul. Wiślicka 8
tel. 22-823-66-97; 22-823-66-72
www.rakowiec.art.pl
e-mail: info@oko.com.pl.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Grecja, Sztuka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.